Читалачка значка
Пројекат “ Читалачка значка „
Пројекат је усмерен на подстицање читања код школске деце, кроз писање дневника читања, илустровање прочитаног и разговор о препорученим делима. Деца се такмиче за освајање Читалачке значке.
Пре организовања такмичења формирају се листе књига које деца треба да прочитају. Листе су различите за сваки разред. Књиге које се препоручују нису укључене у редовну школску лектиру. Циљ овог такмичења је подстицање ученика да читају додатну лектиру.За читање се бирају занимљиви и актуелни наслови домаћих и страних писаца примерени узрасту детета. Формира се осам листа за осам читалачких значака ( осам разреда основних школа). Спискови књига достављају се библиотекама основних школа , а преко њих занинересованим ученицима. Ученици током године позајмљују наведене књиге из библиотека и читају их. Постепено формирају дневнике читања и илуструју их. Читање траје до марта кад почиње школско такмичење.
Пропозиције такмичења
Прва фаза такмичења ( школско такмичење) подразумева разговоре надлежних са ученицима о причитаним књигама. Координатори активности у овој фази такмичења су школски библиотекари , учитељи и предметни наставници. Завршна свечаност и додела признања у школи најбољим читаоцима одвија се у школској библиотеци.
Свака школа после школског такмичења пријављује највише осамдесет ученика, најбољих читалаца, за општинско такмичење.
Жири од ученика очекије:
– да у разговорима покажу да су прочитали све наслове литературе предвиђене програмом
– да поседују уредне и оригинално илустроване читалачке дневнике
– дневник треба да садржи кратке белешке, личне утиске о прочитаном, забележен стих или пасус који је посебно привукао пажњу, без препричавања прочитаног
– да кроз културу говора искажу своја осећања и критички дух према поезији, причама и романима
– читалачки дневник се води у једној свесци за све године такмичења.